e-Nable Colombia to jeden z najbardziej prężnie rozwijających się oddziałów e-Nable na świecie. Organizacja publikuje co jakiś czas nowe projekty swojego autorstwa, charakteryzujące się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi. Jednym z ich flagowych projektów jest m.in. Flexy Arm 2, różniące się nieco wykorzystanym w druku 3D materiałem oraz konstrukcją palców. Skutkuje to lepszym chwytem, gdyż palce są częściowo elastyczne. Projekt kolumbijski oparty został o model Flexy Hand 2

Postanowiłem spróbować swoich sił w wykonaniu tego modelu Ręki3D. Początkowo wydawało się, że nie będzie to łatwe z uwagi na specyfikę materiałów elastycznych, które są dużo trudniejsze w drukowaniu od np. PLA, które mam doskonale opanowane. Dodatkowym problemem jest fakt, że dokumentacja montażowa jest bardzo skromna.

Podczas drukowania pierwszych detali protezy z materiału TPU zdiagnozowałem kilka problemów związanych, przede wszystkim, z koniecznością ustawienia bardzo niskiej prędkości pracy drukarki 3D. Powoduje to niestety, że produkcja protezy jest mało efektywna czasowo i wydłuża termin oczekiwania małego pacjenta na protezę. Rozwiązaniem okazał się filament od Fiberlogy – FiberFlex, który łączy odpowiednio wysoką elastyczność z dużo wyższą prędkością druku 3D.

Poniżej prezentuję efekty mojej pracy nad modelem Flexy Arm 2. Proteza wydaje się być bardzo ciekawym rozwiązaniem i mam nadzieję, że już wkrótce znajdą się pierwsi chętni.

One thought to “Nowy projekt – Flexy Arm 2”

Comments are closed.