Głównym założeniem projektu e-Nable, jest dążenie do tego aby niepełnosprawność nie była przeszkodą do czerpania przez najmłodszych radości z dzieciństwa, nazywanego przez wielu najpiękniejszym czasem naszego życia. Starając się sukcesywnie zmniejszać ilość ograniczeń z jakimi muszą się borykać niepełnosprawne dzieciaki, wolontariusze e-Nable wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami i udogodnieniami. Ostatnio zajęli się realizacją marzenia związanego z zapewnieniem kolorowych paznokci dla jednej z posiadaczek drukowanej przestrzennie dłoni.

Dostosowanie drukowanych dłoni dzieci w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu przypominały o ich odmienności jest niezwykle ważne w czasie realizacji projektów w ramach e-Nable. „Paznokcie” na sztucznej dłoni musiały wyglądać jak najbardziej realistycznie – tak aby jak najdokładniej imitowały te na zdrowej ręce. Nie wystarczyło zatem użycie kolorowego lakieru, ale stworzenie struktury zastępującej płytkę i anatomiczny kształt paznokci.

Spośród wielu materiałów i techniki wykonywania manicure najodpowiedniejsza okazała się bijąca rekordy popularności metoda nakładania lakierów hybrydowych, utwardzanych lampą światła UV.

Do przygotowania „hybryd” wykorzystano:

  • pilnik (ewentualnie mini szlifierka- dremel),
  • lampa UV o właściwej mocy,
  • lakiery hybrydowe: baza hybrydy (tzw. base coat) i nawierzchniowa hybryda (tzw. top coat),
  • zmywacz do paznokci (nie zawierający acetonu).

Proces nakładania paznokci rozpoczął się od dokładnego wygładzenia pilnikiem bruzd w miejscu, w którym nałożone zostały warstwy lakieru- im gładsza powierzchnia, tym prościej przebiegają kolejne etapy procesu. Wypolerowane miejsce należało przemyć specjalnym preparatem, odtłuszczając i oczyszczając tym samym z drobin filamentu. Następnie nałożone zostały kolejno: lakier bazowy oraz nawierzchniowy (każda z nich utrwalona przy zastosowaniu lampy UV).

Celowo została pominięta warstwa kolorowa (standardowo stosowana pomiędzy bazą a warstwą utrwalającą), dla zapewnienia możliwości zmiany koloru oraz wzoru na paznokciach. Twórcy wychodząc z założenia, aby w jak najmniejszym stopniu ograniczać wyobraźnię posiadaczki drukowanej 3D dłoni, zdecydowali się na zastosowanie klasycznych lakierów do paznokci, które można dużo prościej zmieniać czy zmywać.

Wydruki zostały również ozdobione samoprzylepnymi cyrkoniami, nadając im niepowtarzalny charakter,  pozwalając poczuć się posiadaczce drukowanej przestrzennie dłoni naprawdę wyjątkowo.

Related Articles