Kilka dni temu odbyły się Pomorskie Dni Druku 3D MED, konferencja dotycząca zastosowań druku 3D w medycynie – m.in. w rozwiązaniach protetycznych. Wśród prelegentów opowiadających o możliwych aplikacjach technologii przyrostowych znalazł się również przedstawiciel Fundacji e-Nable – Magdalena Przychodniak, redaktor Centrum Druku 3D.

Wystąpienie podczas konferencji miało przybliżyć użytkownikom zasady funkcjonowania organizacji e-Nable – wytłumaczyć jakie założenia przyświecają wolontariuszom w realizacji projektów i dlaczego rozwiązania e-Nable cieszą się taką popularnością.

Celem prezentacji było również rozwianie wątpliwości dotyczących kwestii prawnych regulacji – w niemal wszystkich krajach w których działa organizacja e-Nable status prawny Rąk 3D jest nadal nie jest unormowany. Należy pamiętać, że forma organizacji oparta jest o wolontariat, a jej członkowie nie czerpią żadnych korzyści materialnych z pomocy. Dodatkowo, Ręka 3D jest wykonywana przez amatorów, dlatego nie jest i nie będzie certyfikowanym wyrobem medycznym.

Aspiracją organizacji nie jest tworzenie konkurencji dla profesjonalnych firm protetycznych – celem e-Nable była i będzie pomoc wszystkim, dla których rozwiązania protetyczne są nieosiągalne lub nie spełniają ich oczekiwań (np. protezy kosmetyczne).

Co przemawia za użyciem ręki 3D? To szereg zalet, które wspomagają rozwój przede wszystkim dzieci w okresie wczesnoszkolnym poprzez:
⦁ Wczesne kreowanie prawidłowych wzorców używania kończyny,
⦁ Poprawę samooceny dziecka (jak przyznają rodzice ich dzieci stały się pewniejsze siebie, bardziej śmiałe w kontaktach z rówieśnikami,
⦁ Możliwość stosunkowo prostego zdobienia, realizacji życzeń dzieci,
⦁ Poprawę wizerunku dziecka wśród rówieśników.

Co więcej, uczestnicy prelekcji mogli poznać szczegóły procesu wytwarzania Ręki 3D – od pierwszych konsultacji, aż po gotowy produkt. Spotkanie pozwoliło również na zapoznanie się z gotowymi, fizycznymi modelami Rąk 3D przygotowanych przez wolontariuszy.

Wydarzenie było równocześnie okazją do spotkania aktywnych wolontariuszy e-Nable i podzielenia się własnym doświadczeniem. Udział w konferencji był niesamowicie wartościowym doświadczeniem, dający kolejną okazję do propagowania organizacji wśród pasjonatów druku 3D pozwala na poszerzanie zakr  esu działania organizacji.

Szczegółowa relacja z Pomorskich Dni Druku 3D MED dostępna tutaj.
Zdjęcia autorstwa Lucyny Lewandowskiej: [1]