e-Nable to światowa społeczność wolontariuszy, używających technologii druku 3D, aby dać innym „Pomocną Dłoń” (The Helping Hand).

Wszystko zaczęło się w 2011 roku, gdy pewien stolarz z Republiki Południowej Afryki stracił na skutek urazu cztery palce. Przeszukując internet, natrafił na lalkarza z USA o nazwisku Ivan Owen, który wykonywał funkcjonalne modele ręki. Skontaktował się z nim, prosząc o pomoc w rozwiązaniu swojego problemu. Za pomocą komunikatorów internetowych, stworzyli wspólnie prostą, mechaniczną protezę ręki i opublikowali swoją wspólną historię w internecie. Kolejnym potrzebującym był chłopiec z Grecji, z wrodzonym niedorozwojem palców ręki, dla którego również stworzono mechaniczną rękę.

Był to okres burzliwego rozwoju niskobudżetowych drukarek 3D wywodzących się z ruchu RepRap. Na fali ich rosnącej popularności, twórcy protezy opracowali „drukowalny” model ręki i zamieścili go w sieci na licencji Open Source. Od tej pory każdy mógł wydrukować swoją wersję „Ręki 3D„. W 2012 roku projekt zwrócił uwagę profesora Jona Schulla, z Rochester Institute of Technology, który założył grupę e-Nable na Google+. Był to zarazem oficjalny początek rozwoju ruchu e-Nable, który wkrótce rozprzestrzenił się na całym świecie.

Do tej pory powstało wiele projektów rąk 3D. Są one publikowane na licznych portalach udostępniających projekty 3D (m.in. Thingiverse). Główną zasadą jest to, aby wszystkie projekty były dostępne za darmo, na licencji Open Source, w przeważającej większości bez zgody na komercyjne wykorzystanie.

Należy podkreślić, że wykonywane w ten sposób ręce 3D, nie są wyrobem medycznym i nie mają atestów, zezwoleń etc. Są to wyroby mniej lub bardziej amatorskie, mające na celu nieść pomoc głównie dzieciom (jak też dorosłym) w potrzebie, testujące nowe pomysły i idee, a dzięki drukowi 3D dostępne dla każdego. Każdy, kto się decyduje na tego rodzaju rozwiązanie, robi to na własną odpowiedzialność i nie może w żaden sposób rościć pretensji do wykonawcy.

Ręka e-Nable
NIE JEST WYROBEM MEDYCZNYM.

e-Nable Polska

Nazywam się Krzysztof Grandys i jestem lekarzem medycyny, anestezjologiem w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie – Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W 2016 r. zrealizowałem szereg projektów tzw. Ręki 3D, a po uzyskaniu akceptacji e-Nable Community Fundation, zostałem oficjalnym wolontariuszem tej organizacji. We wrześniu 2016 r. zgłosiłem w centrali e-Nable chęć stworzenia oddziału regionalnego – e-Nable Polska – i w niedługim czasie zostałem wprowadzony na oficjalną mapę działających oddziałów e-Nable na Świecie.

Mapa oddziałów e-Nable na świecie: