FAQ

e-Nable nie jest firmą, ale międzynarodową siecią wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i możliwości oraz wykorzystują dostępny sobie sprzęt, aby za jego pomocą tworzyć bezpłatne przyrządy, ręce 3D, dla osób potrzebujących, w swoich krajach jak i poza granicami. Nie jest firmą i nie prowadzi sprzedaży swoich urządzeń. Wszyscy jesteśmy wolontariuszami i bezpłatnie oddajemy swój czas i zasoby.
e-Nable Polska jest lokalnym oddziałem globalnej sieci e-Nable. Skupiamy się na rozpowszechnianiu wiedzy na temat działalności e-Nable, otwieraniu drogi do działania w Polsce, na poszukiwaniu pasjonatów chętnych do współpracy w naszym kraju. Jest nas kilkoro wolontariuszy wykonujących w pełni samodzielnie „Ręce e-Nable”, począwszy od spotkania z potrzebującym, poprzez projekt, wykonanie i przekazanie Ręki beneficjentowi. Poza Ręką3D wykonujemy też inne przyrządy wspomagające, zależnie od potrzeb odbiorcy, na przykład kilka systemów wspomagających jazdę na rowerze, czy możliwość grania na instrumentach muzycznych. Współpracujemy z kilkoma firmami zajmującymi się profesjonalnie drukiem 3D. Staramy się o materiałowe wsparcie ze strony producentów filamentów w Polsce. Pomagamy w samodzielnym wykonywaniu Ręki e-Nable przez potrzebujących a także wspieramy dopasowywanie projektów do indywidualnych potrzeb, pośredniczymy w kontaktach z firmami oferującymi wydruk Ręki e-Nable oraz udzielamy konsultacji merytorycznych.
W celu otrzymania pomocy ze strony e-Nable Polska, należy się z nami skontaktować poprzez e-mail kontakt@e-nable.pl albo poprzez profil e-Nable Polska na Facebook. Prosimy krótko opisać problem i przysłać, o ile to możliwe, zdjęcia. Zastrzegamy, że nie zawsze możliwe jest wykonanie „Ręki e-Nable”. Np. z uwagi na kwestie technologiczne, nie podejmujemy się wykonywania Ręki 3D dla dzieci poniżej 3-4 roku życia. Po uzyskaniu od e-Nable Polska wstępnej akceptacji na wykonanie Ręki e-Nable, należy zapoznać się z zasadami bezpiecznego użytkowania Ręki 3D oraz wyrazić zgodę na przejęcie na siebie odpowiedzialności za otrzymany wyrób. Dopiero wtedy rozpocznie się procedura wykonania „Ręki e-Nable”.
Z urządzeń drukowanych metodą 3D mogą skorzystać ludzie, z ubytkami w zakresie palców, ręki, czy też przedramienia. Są one skierowane szczególnie dla dzieci,ale nie odmawiamy też pomocy dorosłym. Osoby te muszą mieć funkcjonalny nadgarstek lub łokieć aby móc używać Ręki e-Nable, by możliwe było otwieranie i zamykanie dłoni, zginanie palców.
Zaleca się, aby urządzenie otrzymywały dzieci powyżej trzeciego-czwartego roku życia tak, aby miały szansę nauczyć się korzystania z Ręki3D na co dzień i aby nie doszło do zadławienia drobnym elementem urządzenia (co jest szczególnie ryzykowne w przypadku młodszych dzieci). Osobnym problemem jest rozwój fizyczny i mentalny dziecka, jego możliwość zrozumienia zasad użytkowania Ręki3D, możliwości i ograniczeń tego rodzaju sprzętu.
Urządzenia te powinny być postrzegane jako narzędzie, a nie w pełni funkcjonalne przyrząd protetyczny. Dzieci mogą wykorzystywać Rękę e-Nable do prostych zadań takich, jak np. trzymanie plastikowej butelki w jednej ręce a przekąski w drugiej w tym samym czasie, także do łapania piłki i innych zabaw, w których pomocne jest wykorzystanie obydwu rąk jednocześnie. Urządzenie protetyczne nie posiada dużej siły chwytu, palce nie poruszają się osobno (mają prostą funkcję chwytu podstawowego), w związku z tym nie może być wykorzystywane do czynności, które wymagają pewnego chwytu, dużej siły. Nie jest to profesjonalny wyrób medyczny. Nie wolno wykorzystywać „ręki e-Nable” do pracy z gorącymi przedmiotami, w środowisku o wysokiej temperaturze.
e-Nable nie pobiera opłaty za urządzenia, które udostępnia. Jest wspólnotą wolontariuszy i oferuje te urządzenia całkowicie bezpłatnie.
Urządzenie jest stosunkowo trwałe i zachowuje swoje właściwości podczas korzystania z niego przez dzieci w typowych sytuacjach. Ogólnodostępne są filmy dokumentujące korzystanie z rąk w czasie jazdy na rowerze, rzucania piłką podczas zabawy z psem, pływania i innych tym podobnych czynności. Jeśli któryś z elementów Ręki uległ uszkodzeniu, można naprawić go za pomocą długopisu 3D (3Doodler lub podobne urządzenie) lub dodrukować zniszczony fragment. Ręce3D mogą być drukowane z różnych materiałów, włącznie z bardzo trwałym i wytrzymałym nylonem, choć podstawowym materiałem do wykonywania Ręki 3D jest popularny PLA.