Czym jest e-Nable i w jaki sposób działa?

e-Nable nie jest firmą, ale międzynarodową siecią wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i możliwości oraz wykorzystują dostępny sobie sprzęt, aby za jego pomocą tworzyć bezpłatne przyrządy, protezy rąk, dla osób potrzebujących, w swoich krajach jak i poza granicami. Nie jesteśmy firmą i nie prowadzimy sprzedaży naszych urządzeń. Wszyscy jesteśmy wolontariuszami i bezpłatnie oddajemy swój czas i zasoby.

Czym jest i jak funkcjonuje e-Nable Polska?

e-Nable Polska jest lokalnym oddziałem globalnej sieci e-Nable. Skupiamy się na rozpowszechnianiu wiedzy na temat działalności e-Nable, otwieraniu drogi do działania w Polsce, na poszukiwaniu pasjonatów chętnych do  współpracy w naszym kraju. W chwili obecnej jest nas kilkoro wolontariuszy wykonujących w pełni samodzielnie „Ręce e-Nable”, począwszy od  spotkania z potrzebującym, poprzez projekt, wykonanie i przekazanie Ręki beneficjentowi. Współpracujemy z kilkoma firmami zajmującymi się profesjonalnie drukiem 3D. Staramy się o materiałowe wsparcie ze strony producentów filamentów w Polsce. Pomagamy w samodzielnym wykonywaniu Ręki e-Nable przez potrzebujących a także wspieramy dopasowywanie projektów do indywidualnych potrzeb, pośredniczymy w kontaktach z firmami oferującymi wydruk Ręki e-Nable oraz udzielamy konsultacji merytorycznych.

W jaki sposób można otrzymać pomoc ze strony e-Nable Polska?

W celu otrzymania  pomocy ze strony e-Nable Polska, należy się z nami skontaktować poprzez e-mail kontakt@e-nable.pl albo poprzez profil e-Nable Polska na Facebook. Prosimy krótko opisać problem i przysłać, o ile to możliwe, zdjęcia. Zastrzegamy, że nie zawsze możliwe jest wykonanie „Ręki e-Nable”. Np. z uwagi na kwestie technologiczne, nie podejmujemy się wykonywania protez 3D dla dzieci poniżej 3-4 roku życia. Po uzyskaniu od e-Nable Polska wstępnej akceptacji na wykonanie Ręki e-Nable, należy zapoznać się z zasadami bezpiecznego użytkowania protezy 3D oraz wyrazić zgodę na przejęcie na siebie odpowiedzialności za otrzymany wyrób. Dopiero wtedy rozpocznie się procedura wykonania „Ręki e-Nable”.

Początki e-Nable

Organizacja została założona w 2012 roku przez Jona Schulla i Ivana Owena. Pomysł założenia jej narodził się, gdy Jon zaczął koordynować projekty związane z drukiem 3D. Otrzymywali mnóstwo wniosków z prośbami o druk protez rąk za pomocą drukarek 3D. Przedsięwzięcie zaczęło rozwijać się w szybkim tempie i na międzynarodową skalę. Obecnie organizacja działa w wielu krajach i ciągle się rozwija. Aktualnie społeczność łączy tysiące wolontariuszy na całym  świecie.

Na czym opiera się projekt e-Nable ?

E-Nable to społeczność internetowa, nie mająca centralnej lokalizacji. Jest to globalna sieć wolontariuszy, z których znaczna część pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Jak dużo wolontariuszy zaangażowanych jest w projekt e-Nable ?

Wspólnota Google Plus składa się z tysięcy ludzi zamieszkujących różne części świata i rośnie o kilka procent w każdym tygodniu. W wolontariat druku 3D zaangażowane są najróżniejsze osoby, począwszy od hobbystów, poprzez przedstawicieli branży medycznej, a skończywszy na profesjonalistach pracujących w przemyśle druku 3D, inżynierach, artystach i naukowcach.

Jak dużej liczbie osób udało się pomóc ?

Obecnie szacuje się, że zostało wydanych około 1500-2000 Rąk3D (liczba z 2015 roku), niemniej jednak nieoficjalne dane wskazują, że poza udokumentowanym obszarem działalności e-Nable powstała równoważna liczba Rąk3D.

Kto może otrzymać Rękę e-Nable?

Z urządzeń drukowanych metodą 3D mogą skorzystać ludzie, z ubytkami w zakresie palców, dłoni, czy też przedramienia. Są one kierowane szczególnie dla dzieci, które zwykle nie mają możliwości zakupu tradycyjnej protezy ze względu na koszty, lub ze względu na specyfikę anatomiczną kończyny. Osoby te muszą mieć funkcjonalny nadgarstek lub łokieć aby móc używać Ręki e-Nable, by możliwe było otwieranie i zamykanie dłoni, zginanie palców.

W jakim wieku można otrzymać Rękę e-Nable ?

Zaleca się, aby urządzenie otrzymywały dzieci powyżej trzeciego-czwartego roku życia tak, aby miały szansę nauczyć się korzystania z Ręki3D na co dzień i aby nie doszło do zadławienia drobnym elementem urządzenia (co jest szczególnie ryzykowne w przypadku młodszych dzieci). Osobnym problemem jest rozwój fizyczny i mentalny dziecka, jego możliwość zrozumienia zasad użytkowania Ręki3D, możliwości i ograniczeń tego rodzaju sprzętu.

Do jakich celów można używać Ręki e-Nable ?

Urządzenia te powinny być postrzegane jako narzędzie, a nie w pełni funkcjonalne przyrząd protetyczny. Dzieci mogą wykorzystywać Rękę e-Nable do prostych zadań takich, jak np. trzymanie plastikowej butelki w jednej ręce a przekąski w drugiej w tym samym czasie, także do łapania piłki i innych zabaw, w których pomocne jest wykorzystanie obydwu rąk jednocześnie. Urządzenie protetyczne nie posiada dużej siły chwytu, palce nie poruszają się osobno (mają prostą funkcję chwytu podstawowego), w związku z tym nie może być wykorzystywane do czynności, które wymagają pewnego chwytu, dużej siły. Nie  jest to profesjonalny wyrób medyczny. Nie wolno wykorzystywać „ręki e-Nable” do pracy z gorącymi przedmiotami, w środowisku o wysokiej temperaturze.

Ile kosztuje Ręka e-Nable?

e-Nable nie pobiera opłaty za urządzenia, które udostępnia. Jest wspólnotą wolontariuszy i oferuje te urządzenia całkowicie bezpłatnie.

Jak trwałe jest urządzenie e-Nable ?

Urządzenie jest stosunkowo trwałe i zachowuje swoje właściwości podczas korzystania z niego przez dzieci w typowych sytuacjach. Ogólnodostępne są filmy dokumentujące korzystanie z rąk w czasie jazdy na rowerze, rzucania piłką podczas zabawy z psem, pływania i innych tym podobnych czynności.

Aktualnie, bardziej rygorystyczne testy mechaniczne przeprowadzane są przez grupę studentów, między innymi upuszczenie dłoni z wysokości kilku kondygnacji (Ręka3D miała tylko drobne uszkodzenia).

Jeśli któryś z elementów Ręki uległ uszkodzeniu, można naprawić go za pomocą długopisu 3D (3Doodler lub podobne urządzenie) lub dodrukować zniszczony fragment.

Ręce3D mogą być drukowane z różnych materiałów, włącznie z bardzo trwałym i wytrzymałym nylonem, choć podstawowym materiałem do wykonywania protez 3D jest popularny materiał PLA.