Urządzenia popularnie nazywane protezami ręki e-Nable, Ręką3D, Ręką e-Nable, można uzyskać na kilka sposobów:

 1. Zrób to sam – jeśli posiadasz drukarkę 3D i potrzebujesz Rękę e-Nable wystarczy, że poszukasz odpowiedniego projektu, dla siebie, czy dla kogoś, komu chcesz taką Rękę zrobić, na stronie www.thingiverse.com lub podobnej. Publikowane są tam projekty różnych projektantów. Najpełniejszym źródłem informacji o możliwościach poszczególnych modeli jest strona eNablingTheFuture, gdzie można się dowiedzieć jakiego rodzaju urządzenie będzie odpowiednie dla Ciebie lub twojego odbiorcy. Projekty tam zamieszczone publikowane są na licencji Open Source, w przeważającej większości nie do użytku komercyjnego.Poza znalezieniem odpowiedniego projektu, musisz też zgromadzić niezbędne do zmontowania urządzenia elementy, jak: gumki, żyłka, gąbka, rzepy dwustronne, śrubki, klej typu „kropelka”. W niektórych modelach potrzebny będzie kawałek miękkiej skóry, nity skręcane. Przydadzą się też narzędzia takie jak: mały młotek, śrubokręt, pilniczki, wiertła, nożyczki, papier ścierny itd.
  .
 2. Nie masz drukarki 3D – poszukaj odpowiedniego projektu na w/w stronach, dopasuj do odbiorcy lub dla siebie, pamiętaj w miarę możliwości uwzględnić jego/swoje preferencje dotyczące modelu, kolorów i zleć wydruk firmie zajmującej się profesjonalnie drukiem 3D. Często można uzyskać spory rabat na takie zlecenie. Następnie przygotuj narzędzia i materiały podobne jak w punkcie pierwszym.
  .
 3. Nie masz drukarki 3D, nie masz możliwości aby znaleźć wykonawcę, potrzebujesz pomocy – napisz do nas na adres kontakt@e-nable.pl . Postaramy się pomóc.

Pamiętaj zawsze o dwóch bardzo ważnych rzeczach:

 • urządzenie „Ręka e-Nable”, NIE JEST WYROBEM MEDYCZNYM; jest robione tylko i wyłącznie na Twoją prośbę i na Twoją odpowiedzialność; ręka e-Nable nie zwalnia z konsultacji lekarskich, czy z profesjonalnej rehabilitacji – jest tylko i wyłącznie przyrządem wspomagającym.
  .
 • e-Nable NIE JEST firmą sprzedającą protezy rąk; e-Nable to globalna społeczność wolontariuszy wykonujących bezpłatnie mechaniczne protezy rąk dla dzieci.