Paweł to chłopiec z Podhala, a dokładniej z okolic Nowego Targu. Ma sześć lat. Jego historia jest nieco inna, ponieważ w przeciwieństwie do dzieci z wrodzonymi wadami rąk, Paweł stracił swoją w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W 2015 roku, w czasie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, doznał urazu ręki. Klasyczny przypadek wypadku około-świątecznego – elektryczna maszynka do mięsa i mała, dziecięca dłoń…

W wyniku wypadku, cztery palce zostały zmiażdżone. Przy tego typu urazach, możliwość replantacji jest znikoma – pozostają brzydkie, szarpane rany, zmiażdżone kości, pozrywane nerwy i naczynia krwionośne. Zwykle nie da się z tym już nic zrobić – tak było też w tym przypadku, co prezentuje powyższe zdjęcie RTG.

Chłopiec przez jakiś czas był leczony w naszym szpitalu, w Krakowie, lecz poza zaopatrzeniem rany nie można mu było w żaden sposób pomóc. Koleżanka chirurg, pod której opieką znajdował się chłopiec, spytała mnie kilka miesięcy po urazie, czy nie mam jakiegoś pomysłu? Po raz kolejny rozwiązaniem okazało się e-Nable i projekty Rąk3D, w których jest miejsce na własny, zachowany kciuk odbiorcy.

Mniej więcej w tym samym czasie gdy pojawił się problem Pawła, prowadziłem rozmowy z Panem Bartkiem Gaczorkiem z 3DHubs, na temat nawiązania współpracy. Rozmawialiśmy o organizowanych warsztatach z Blendera. Przyszło mi do głowy, że dobrym pomysłem mógłby być projekt przebudowy któregoś z modeli Ręki3D, na model odpowiedni dla Pawła. A jako że chwilę po warsztatach miały się odbyć w Krakowie pokazy druku 3D organizowane przez 3DHubs, była to dobra okazja do zainteresowania szerszego grona ludzi projektem e-Nable.

Pomysł chwycił! Zdecydowaliśmy o przerobieniu Flexy Hand 2 na wersję bez kciuka. Na warsztatach zostało to zaprojektowane, następnie wspólnymi siłami wydrukowaliśmy Rękę dla Pawła. Efekty naszej współpracy widać na poniższych zdjęciach.

Co prawda pojawił się drobny problem z mocowaniem protezy do ręki, ale rozwiązaniem okazały się rzepy. Na dzień dzisiejszy Paweł uczy się codziennego funkcjonowania z nową ręką.

pawel_4