Jakiś czas temu postanowiłem wykonać Rękę Flexy Arm według projektu Chiristiana Silvy.

Większość części, z których złożona jest Ręka została wykonana z PLA, natomiast palce wydrukowano z filamentu elastycznego – FiberFlex od Fiberlogy. Wsparcia udzielił tu Pan Łukasz Łukasik, przekazując materiał do testów, za co serdecznie dziękujemy.

Pierwsze próby z filamentem były bardzo obiecujące – filament drukował się znacznie szybciej niż standardowe TPU. Testowe kostki czy pudełka wychodziły bardzo dobrze, jednakże w elementach wymagających podpór, pojawiły się problemy. Moje próby prowadzone na Curze i Slic3rze kończyły się niepowodzeniem – albo podpory były niemożliwe do oderwania, albo powierzchnia modelu budowana na podporach była nierówna i nieestetyczna.

Pan Łukasz poradził mi, żebym spróbował skorzystać z Simplify3D, płatnego slicera, na którym można osiągnąć podobno dużo lepsze rezultaty. Już po pierwszych próbach byłem bardzo mile zaskoczony efektem. Wydruk realizowany za pomocą slicera Simplify3D, pozwalał na szybszy (o 10-20%) wydruk niż w innych programach. Także jego powierzchnia przy podporach zaczęła wyglądać tak, jak tego oczekiwałem, a ponadto nie miałem problemów z usunięciem tychże podpór.

Niestety, mimo swojej ponadstandardowej funkcjonalności, Simplify3D ma jedną poważną wadę – cenę. 150$ to niewiele jak dla firmy, ale dla amatora druku 3D i wolontariusza e-Nable stanowi już pewien dość znaczący wydatek. Na szczęście są jeszcze ludzie życzliwi i chętni do pomocy. Wrocławska firma 3D Printers – producent drukarek 3D HBOT3D, przekazała mi darmową licencję oprogramowania. Jest to fantastyczna wiadomość, ponieważ nie tylko pozwoli mi na zwiększenie wydajności pracy, ale też istotnie poprawi jej jakość.

Swoje podziękowania chciałbym złożyć przede wszystkim na ręce Pana Mariusza Olenkiewicza, który osobiście zajął się tym tematem.

Dzięki gestowi firmy 3D Printers i jej zaangażowaniu w ruch e-Nable, możemy dalej się rozwijać i realizować nowe pomysły. Dziękuję w imieniu swoim, jak i przyszłych odbiorców Rąk3D.